Rotációs kapa
Informatika óra- projekt

MENÜ

A mezőgazdaság a nemzetgazdaság azon ágazata, amely magába foglalja a földművelést (növénytermesztést) és az állattenyésztést. A mezőgazdasági termelés folyhat önellátó, tőkés illetve kollektív keretek között. A mezőgazdasági termékeket önellátásra és eladásra lehet termelni.

 

Az utóbbi évtizedekben a Föld lakossága, és ezzel egyidejűleg az igényeik is robbanásszerű növekedésnek indultak. A mezőgazdaságnak lépést kell tartania ezzel a növekedéssel, hogy biztosítsa a megfelelő mennyiségű és minőségű élelmiszer és nyersanyag előállítást. A termelékenységet a természeti adottságok és a társadalmi berendezkedés egyaránt befolyásolja.

Természeti feltételek:

  • az éghajlat
  • a domborzat
  • a talajviszonyok
  • a vízrajzi viszonyok: a mezőgazdaság valamennyi ágazata sok szállal kapcsolódik a vízhez. A víz jelenléte, illetve hiánya alapvetően meghatározza az adott térség hasznosítási lehetőségeit. Tartós vízhiány esetén az állatok fejlődése lelassul, súlygyarapodásuk csökken, illetve az aszály a növények teljes pusztulásához is vezethet. Ezért ezekben az esetekben szükésg van a mesterséges úton történő vízpótlásra. A víz túlzott bősége is kedvezőtlen lehet a mezőgazdaság számára, pl talajerózió, árvizek.
  • természetes növényzet

 

A teraszos földművelés

 

Társadalmi tényezők:

  • termelőerők fejlettségi szintje
  • munkaerő szakképzettsége
  • beruházási lehetőségek
  • a termelési térség és a fogyasztópiac egymáshoz viszonyított helyzete
  • táplálkozási szokások
  • gépesítés

 

z úgynevezett minimum művelésű mezőgazdálkodás alapvetően abban különbözik a hagyományostól, hogy a mezőgazdasági munkálatok során a lehető legkevesebbet forgatják a talajt. Egy, az Európai Unió környezetvédelmi forrása (LIFE Environment) által támogatott program keretei között Szentgyörgyvár és Dióskál határában is működik egy talajvédő művelésű agrárgazdálkodás. A kíméletes módszerrel művelt területeken nincs jelentős terméskiesés, sokkal több madár figyelhető meg, mint a hagyományos művelésű parcellákon, és sokkal több a talaj egészségét jelző földigiliszta. A permakultúra is a talaj mind kevesebb bolygatását célozza.

 

Forrás:

 

 

 

 

Hírek

  • B Tételű modul - Fenntartható mezőgazdasági rendszerek és környezettechnológia
    2015-04-22 12:08:50

    A földművelés, mint a növénytermesztési tevékenység része arra hivatott, hogy a termesztett növények számára kedvező talajbeli feltételeket hozzon létre, egyben pedig a növénytermesztési beavatkozások jó hatékonyságát elősegítse.

    Földművelési beavatkozással javíthatjuk a talaj szerkezetességét, a növények tápanyagellátását, kedvezően befolyásolhatjuk a talaj szervesanyag tartalmát, illetve vízgazdálkodását. Földművelési munkamenetek hatására távol tartjuk a gyomokat, mérsékeljük a rovar és betegség-károkat, megakadályozzuk a talajpusztulást és elhárítjuk a termesztés során keletkezett, a termesztés folyamatosságát akadályozó körülményeket.

    A talajművelés a földművelés részét képezi. A mezőgazdasági művelés alatt álló földterületre vonatkozik. A talaj rendszeresen művelt rétegének, esetleg mélyebb rétegeinek művelő-eszközzel végett fizikai állapotváltoztatását jelenti.

     

    Forrás: http://www.tankonyvtar.hu

Szavazás

Maga rendszeresen művel földet?
Hát igen.
Csak néha.
Egyáltalán nem szoktam.
Nincs földem.
Asztali nézet